Skip to main content

Oświadczenie Przewodniczącego Komisji Wychowania Katolickiego KEP w związku z informacjami Pani Minister Edukacji Barbary Nowackiej przekazanymi w dniu 17 czerwca 2024 roku w stacji TVN 24, zapowiadającymi zmiany w Rozporządzeniu o organizacji lekcji religii

Komisja Wychowania Katolickiego KEP odnosząc się do informacji przekazanych przez Panią Minister Edukacji Barbarę Nowacką wyraża stanowczy sprzeciw wobec planowanych działań, które mają na celu redukcję nauczania lekcji religii do jednej godziny tygodniowo oraz łączenie klas na lekcjach religii. Nawiązując do stanowiska Konferencji Episkopatu Polski z dnia 12 czerwca 2024 należy podkreślić, że zapowiadane zmiany są krzywdzące lub wręcz dyskryminujące. Ograniczają one prawa rodziców do wychowania własnych dzieci w wyznawanej wierze.

Komisja Wychowania Katolickiego pragnie przypomnieć, że zgodnie z obowiązującym prawem wszelkie zmiany legislacyjne odnoszące się do nauczania lekcji w szkole powinny zostać dokonane na drodze porozumienia z Kościołami oraz związkami wyznaniowymi.

Stosownie do głosu biskupów, „zachęcamy wszystkich wiernych, aby podejmować działania ukazujące wartość lekcji religii w szkole. Szczególnie prosimy katolickich rodziców, aby odważnie zabierali głos w tej sprawie. Apelujemy także do mediów katolickich, ruchów i wspólnot religijnych, aby podejmowali podobne działania”.

bp Wojciech Osial

Przewodniczący Komisji Wychowania Katolickiego KEP

W tym tygodniu będziemy obchodzić:

w poniedziałek – Uroczystość Narodzenia Św. Jana Chrzciciela.

w piątek – Wsp. Św. Ireneusza, Biskupa i Męczennika.

w sobotę – Uroczystość Świętych Apostołów Piotra i Pawła.

  1. Jutro, jak w każdy ostatni poniedziałek miesiąca, o godz. 18.00 —  Msza św. za zmarłych polecanych w wypominkach.
  2. Nabożeństwa czerwcowe, w naszym kościele są odprawiane o godz. 17.30. Serdecznie zapraszamy do wspólnej modlitwy.
  3. W sobotę uroczystość św. Piotra i Pawła, zachęcamy do modlitwy za papieża Franciszka. Składka z tego dnia tzw. świętopietrze przeznaczona jest do dyspozycji Ojca Świętego.
  4. Nasz klasztor, wraz z Biurem Pielgrzymkowo – Turystycznym ITER, organizuje we wrześniu w dniach od 20 do 28 pielgrzymkę do Włoszech „Śladami św. Franciszka”. Dodatkowe informacje znajdują się na plakacie. Zgłoszenia przyjmuje Biuro Pielgrzymkowe ITER ul. Urszulańska 9 – oraz O. Ewodiusz  do końca czerwca.
  5. Tradycyjna Piesza Pielgrzymka do Tuchowa z racji Wielkiego Odpustu Tuchowskiego wyruszy w niedzielę 7 lipca o godz. 4.00 rano z Placu Katedralnego. Szczegółowy program odpustu na plakatach. Zapraszamy.
  6. Serdecznie zapraszamy także do uczestnictwa w 42 Pieszej Pielgrzymce Tarnowskiej na Jasną Górę, która odbędzie się w dniach 17-25 sierpnia. Już teraz można się zapisywać poprzez specjalny formularz internetowy do którego link znajduje się w ogłoszeniach i na plakacie (https://tiny.pl/cmzkn). Zapisy tradycyjne będą także w pierwszym tygodniu sierpnia w kancelarii Parafii Katedralnej.
  7. Zachęcamy do zapoznania się z pozostałymi ogłoszenia parafii katedralnej, które są wywieszone w gablocie przykościelnej.
  8. Wszystkim Wiernym uczęszczającym do naszej franciszkańskiej świątyni, którzy w tym tygodniu będą obchodzić imieniny, urodziny czy inne jubileusze życzymy radości, spokoju oraz Bożych łask i darów w codziennym życiu osobistym i zawodowym.