W tym roku przy naszym klasztorze została zbudowana skromniejsza szopka ze zwierzętami. Ze względu na zmiany jakie były przeprowadzone w naszej wspolnocie. Dotychczasowy budowniczy szopki o. Zenon został przeniesiony do klasztoru w Radecznicy, niemniej jednak Wspólnota klasztorna zdecydowała kontynuować rozpoczęte działo budowy "Żywej szopki".
 
 
Widząc duże zainteresowanie odwiedzajacych bracia jednomyślnie postanowili, że w kolejnym roku  to dzieło będzie dużo większe.

W żywej szopce można w tym roku zobaczyć: gołębie, kury, łąbędzie oraz kozy i owce. Szopka. będzie udostępniona do zwiedzania do dnia: 8.01.2012 w godzinach od 9:00 do 16:30.
 
 

Realacja foto w fotogalerii
 
 
 
 
 
 
Szopka Bożonarodzeniowa powstała w XIII wieku z inicjatywy św. Franciszka z Asy u. To właśnie on po raz pierwszy w historii Kościoła przygotował Pasterkę i żłóbek w Noc Bożego Narodzenia w 1223 roku w skalnej grocie Greccio w dolinie reatyńskiej,w Italii.

W „ życiorysie większym” (r. X, 7) św. Bonawentura tak opisuje to wydarzenie: "Na trzy lata przed swoją śmiercią Franciszek chciał możliwie jak najuroczyściej prze żyć w Greccio pamiątkę narodzenia się Dzieciątka Jezus i dlatego polecił zrobić pewne przygotowania, które pobudziłyby wszystkich do większej pobożności. By zaś nie oskarżono go o wprowadzenie jakichś nowości, poprosił papieża o pozwolenie i otrzymał je. Wówczas kazał przygotować  żłób, przynieść siano i przyprowadzić na to miejsce woła i osła. Zwołują się  bracia, przychodzą ludzie las rozbrzmiewa różnymi głosami, pochwalnymi i harmonijnymi śpiewami, owa błogosławiona noc rozjaśnia się stając się wspaniałą i odświętną.

Czytaj więcej...

Odpust Tuchowski przypada w święto Matki Bożej Tuchowskiej w dniu 2 lipca. Sanktuarium Matki Bożej Tuchowskiej jest priorytetowym sanktuarium w diecezji.

W tym roku, jubileuszowym dla diecezji tarnowskiej(225 lat istnienia diecezji), świątynia Matki Bożej tuchowskiej została podniesiona do godności,, Bazyliki Mniejszej”. Te dwa wydarzenia są akcentowane we wszystkich przedsięwzięciach duszpasterskich w tym sanktuarium; - hasłem motywującym je są słowa:,, Z Maryją budujemy komunię z Bogiem, aż po krzyż”. W każdym dniu uroczystości odpustowych to hasło brzmi nieco inaczej; a uroczystości odpustowe trwają od 1-10 lipca. Do sanktuarium przybywają liczni pielgrzymi, ale na poszczególne dni są zapraszane różne grupy społeczno religijne.

Czytaj więcej...

 
 
Procesja Bożego Ciała jest najbardziej wymownym przeżyciem dzisiejszego święta. Z tysięcy kościołów - jak Polska długa i szeroka - wychodzą procesje z Najświętszym Sakramentem. Klimat tych obchodów oddają bardzo dobrze pieśni eucharystyczne, a wśród nich: "Zróbcie Mu miejsce, Pan idzie z nieba...”. Pan przychodzi odwiedzić nasze domy, nasze mieszkania i pyta nas: jak nam się powodzi w tym miejscu, w tym środowisku, w którym żyjemy i pracujemy.

Czytaj więcej...


W poniedziałek po Zesłaniu Ducha Św. w całym Kościele katolickim czcimy Najświętszą Maryję Pannę jako Matkę Kościoła. Teksty liturgiczne wskazują na Maryję, jako Matkę całego ludu chrześcijańskiego, "Matkę żyjących”, Matkę Jezusa trwającą na modlitwie w Wieczerniku wraz z Apostołami.

W tym roku, Świeto Matki Kościoła wypadło 13 czerwca, kiedy to w Zakonach Franciszkańskich kalendarz liturgiczny dozwala czcić św. Antoniego z Padwy, jednego z najznakomitszych świętych w całym Kościele.

Czytaj więcej...

 

PapieżŚwięta Wielkanocne poprzedzone Świętym Triduum Paschalnym (Wielki Czwartek, Wielki Piątek, Wielka Sobota) to najważniejszy okres w roku liturgicznym.

U progu Świąt Zmartwychwstania Pańskiego liturgia przypomina nam najważniejsze wydarzenia w dziejach zbawienia ludzkości: są one wyrazem Tajemnicy Miłosierdzia Bożego.  Natomiast Uroczystość Miłosierdzia Bożego - według wskazań świętej Siostry Faustyny - wyznaczona jest na Drugą Niedzielę Wielkanocną.

 

Czytaj więcej...


W dniach 17 i 18 kwietnia b. r. o godz. 19.00 w naszym kościele odbyły się dwa koncerty muzyczne - Festiwal Paschalny "MUSICA POETICA" nawiązujący do treści pasyjnych.

Czytaj więcej...Rok bieżący jest Jubileuszem 225 lat istnienia Diecezji Tarnowskiej, a Niedziela Palmowa, która rozpoczyna Wielki Tydzień przed Świętem Zmartwychwstania Pańskiego, jest Diecezjalnym Jubileuszem Młodych.

Z tej okazji, w Niedzielę Palmową, odbyło się Spotkanie Jubileuszowe Młodych, którzy przybyli do Tarnowa wraz z opiekunami i Czcigodnymi  Kapłanami i Siostrami Zakonnymi z różnych stron całej Diecezji.

Czytaj więcej...