Kolejny już raz u OO. Bernardynów w Tarnowie zostanie otwarta żywa szopka, którą organizuje O.Zenon i młodzież z VII LO w Tarnowie. Otwarcie szopki nastąpi po „Pasterce” i trwać będzie do niedzieli po „Trzech Królach”.

Czytaj więcej...krzyżprocWspólnota Franciszkanów Świeckich od kilku już lat organizuje "dzień skupienia" w sobotę przed świętem św. Elżbiety Węgierskiej, Patronki Zakonu Franciszkanów Świeckich. Do udziału w dniu skupienia zaprasza Wspólnoty Franciszkańskie z Diecezji Tarnowskiej (oprócz Wspólnoty miejscowej, uczestniczą przedstawiciele ze Wspólnot: Tarnów-Krzyż, Bochnia, Zakliczyn, Grybów, Ptaszkowa).

Czytaj więcej...

 

reliksalKościół OO. Bernardynów w Tarnowie wzbogacił się o relikwie błogosławionej Anieli Salawy, Patronki Wspólnoty Franciszkanów Świeckich.
Aniela Salawa (1881-1922), ogłoszona błogosławioną 13.08.1991 r. w Krakowie przez papieża Jana Pawła II, pochodziła z Sieprawia. Pracowała w Krakowie jako służąca prowadząc bardzo skromny tryb życia, oparty na regule św. Franciszka. Cechowała ją ogromna odwaga i męstwo w chwilach trudnych, zwłaszcza w cierpieniu, a przede wszystkim w trosce o własną godność, co mogła zawdzięczać jedynie nadprzyrodzonej mocy Ducha świętego.

 

Czytaj więcej...


 

"Pochwalony bądź, Panie mój, z wszystkim Twymi stworzeniami...".

swFranciszek24 października w całym Kościele katolickim czcimy św. Franciszka z Asyżu, patrona ekologii, wielkiego czciciela całego stworzenia. Otaczający świat ukazywał mu Stworzyciela i kierował jego ducha ku czci i miłości Boga, a w Bogu wszelkiego stworzenia. Nauczył nas chwalić Boga przez wszystko co nas otacza. W tym dniu, również i w naszym kościele bernardyńskim w Tarnowie, Święty Patron został otoczony szczególną czcią, a jego misja jeszcze raz została mocno zaakcentowana.

W pierwszą niedzielę po św. Franciszku czcimy go w otoczeniu miłośników zwierząt domowych. W tym dniu - w podwórzu klasztornym, o godz. 15.00 odprawiana jest Msza św. dla miłośników zwierząt, którzy przychodzą ze swoimi „podopiecznymi”.

Czytaj więcej...

śmierć św. Fr.

TRANSITUS = przejście; pamiątka błogosławionej śmierci św. Franciszka z Asyżu.

„Chwalebny wyznawca Chrystusa, św. Franciszek, rozstał się z tym życiem w sobotę, dnia trzeciego października, roku pańskiego 1226. Rok ten był czterdziestym piątym rokiem jego życia, dwudziestym od rozpoczęcia pokuty i drugim od otrzymania Przenajświętszych Stygmatów na górze La Verna” (modlitwy i zwyczaje… s. 325).

 

Czytaj więcej...


br.michal
W naszym kościele w niedzielę, 3 października, na Mszy św. o godz. 18.00 przeżywał swój jubileusz 25-lecia życia zakonnego Br. Michał Larwa.

Obrzęd jubileuszu połączony był z Mszą św., której przewodniczył Prowincjał o. Czesław Gniecki, a Słowo Boże wygłosił o. Zenon Burdak. W Mszy św. Jubileuszowej wzięli udział: kapłani z klasztoru tarnowskiego, grupy modlitewne działające przy klasztorze oraz liczni wierni.

Jubileusz życia zakonnego jest rocznicą pierwszej profesji zakonnej /przyrzeczenia zachowania rad ewangelicznych: posłuszeństwa, ubóstwa i czystości/, którą się składa po ukończonym nowicjacie.

Czytaj więcej...


 


mbtuchFranciszkanie Świeccy, żyjący według reguły i wskazań św. Franciszka z Asyżu, żyją w świecie, działają i modlą się na terenie Diecezji Tarnowskiej w parafiach: Grybów, Ptaszkowa, Bochnia, Tarnów-Krzyż, Zakliczyn i przy kościele OO. Bernardynów w Tarnowie. Jest ich razem około 200 osób. Dla tych wspólnot życia ewangelicznego-franciszkańskiego Sanktuarium Matki Bożej w Tuchowie organizuje co roku, w oktawie Święta Patronki miejsca, godziny spotkania z Matką Bożą Tuchowską w tajemnicy Nawiedzenia Najświętszej Maryi Panny. W programie są: modlitwy przed Jej cudownym obrazem, Różaniec, udział w Mszy św. (godz. 15.00) i Droga Krzyżowa w plenerze.

Czytaj więcej...


o_misjonarzEwangeliczne hasło: „Proście Pana żniwa…”(Mt.9,37) stało się wezwaniem dla Modlitewnej Grupy Misyjnej, która gromadzi się w naszej świątyni w każdą pierwszą środę miesiąca na Mszę św. o godz. 18.00, by modlić się wspólnie w intencji misji. Jest to tzw. „Msza św. misyjna” odprawiana w intencjach misyjnych całego Kościoła, ze szczególnym uwzględnieniem działalności misyjnej, którą prowadzi Zakon Franciszkański, w czym uczestniczy nasza Prowincja Bernardyńska, a także klasztor w Tarnowie.

Przy naszym kościele w Tarnowie gromadzi się grupa wiernych (Franciszkańska Unia Misyjna) zorganizowana w dwie Róże Różańcowe (40 osób), która modli się i działa na rzecz misji.

Czytaj więcej...