pochodW niedzielę, 27 grudnia, ulicami naszego miasta przeszedł "Pochód Trzech Króli" zorganizowany przez młodzież VII LO w Tarnowie. Pochód został poprzedzony jasełkami  pt. "Maleńka Miłość w żłobie śpi", które zostały wykonane przy żywej szopce przez dzieci z Dukli. Pochód "Trzech Króli" na wielbłądach, wyruszył o godz 14.00 ulicami: Brodzińskiego, Wałową, Targową i Bernardyńską do żywej szopki na podwórzu klasztornym OO. Bernardynów, który prowadziła orkiestra denta z Azotów.


Czytaj więcej...

Co roku Patronalne Święto Zakonu Franciszkańskiego i Bernardyńskiej Prowincji przypada 8 grudnia w Uroczystość Niepokalanego Poczęcia Najświętszej Maryi Panny. W tym roku miało ono charakter wyjątkowy, gdyż wypadło w Roku Jubileuszowym (550 lat Bernardynów w Tarnowie i 800 lat Zakonu).

Czytaj więcej...

W 2007 roku Franciszkanie Świeccy świętowali jubileusz 800-cia urodzin św. Elżbiety Węgierskiej (Turyńskiej), Patronki Franciszkańskiego Zakonu Świeckich. Dla uczczenia Patronki od kilku lat Wspólnota Tarnowska gromadzi się w kościele Bernardynów w Tarnowie w sobotę przed kalendarzowym świętem św. Elżbiety, aby w refleksji i modlitwie pogłębić swoje powołanie franciszkańskie.

Czytaj więcej...

swfranciszek

 

W dniu 4 października br. czciliśmy św. Franciszka, Patriarchę i Założyciela trzech zakonów, dla których zasadą życia jest Ewangelia.
Św. Franciszek jest także patronem ekologii - wielkim miłośnikiem całego stworzenia. Cały istniejący świat ukazywał mu Stworzyciela i kierował jego ducha do czci i miłości Boga.

Czytaj więcej...

album

 

Ukazał się album "550 LAT OO. BERNARDYNÓW W TARNOWIE
1459 - 2009"
Wyd. BIBLOS. Tarnów 2009. (format A 4, str. 86)

Czytaj więcej...

obonawDnia 1 marca 2009 r. odszedł do Pana  ś.p. O. Bonawentura (Wacław) Misztal.
Pogrzeb odbył się 3 marca o godz. 12.00 w kościele OO. Bernardynów w Tarnowie. Mszy pogrzebowej przewodniczył J. E. Ks. Bp Władysław Bobowski.

Czytaj więcej...

Księża diecezji tarnowskiej święceni w 1954 roku, a więc 55 lat temu, w naszym klasztorze w Tarnowie w dniu 27 października (wtorek) urządzili sobie spotkanie koleżeńskie, dzień modlitewnego spotkania z Chrystusem. Spotkanie koleżeńsko - kapłańskie, chcieli przeżyć w naszym klasztorze, ze względu na franciszkański jubileusz tego miejsca, jakim jest rocznica 550 lat obecności bernardynów w Tarnowie.

Czytaj więcej...

Jubileusz 550 lat obecności oo. Bernardynów w Tarnowie, przypadł w 800-tną rocznicę zatwierdzenia reguły franciszkańskiej, czyli "sposobu życia" opartego na Ewangelii (1209 r.). Jest to również data założenia Wspólnoty Franciszkańskiej - Zakonu Braci Mniejszych. W tym jubileuszu uczestniczą wszystkie franciszkańskie rodziny zakonne, gdyż z tej reguły, z duchowości Założyciela, jakby z pnia wyrosło wiele zgromadzeń zakonnych.

Czytaj więcej...