Ostrzeżenie
  • JFolder::pliki: Ścieżka nie jest folderem. Ścieżka: /home/users/julian01/public_html/domains/tarnow.bernardyni.pl/public_html/images/stories/Wspolnoty/fzs
Uwaga
  • There was a problem rendering your image gallery. Please make sure that the folder you are using in the Simple Image Gallery plugin tags exists and contains valid image files. The plugin could not locate the folder: images/stories/Wspolnoty/fzs
Franciszkański Zakon Świeckich jest wspólnotą, w której wierni żyjący w świecie realizują swoje powołanie do świętości, przez życie Ewangelią i według wskazań Kościoła, za wzorem św. Franciszka z Asyżu.
Zasady życia Franciszkanów w świecie określa: Reguła, Konstytucje i Statuty zatwierdzone przez władze Kościoła oraz Dokumenty Stolicy Apostolskiej.
Franciszkanie Świeccy w oparciu o Ewangelię, wypełniają obowiązki domowe, rodzinne, zadania zawodowe, społeczne i polityczne. Ku „pełni człowieczeństwa” i doskonałej miłości zdążają przez ciągłe „nawracanie się” , pokutę i zachowanie rad ewangelicznych: posłuszeństwa, ubóstwa i czystości według stanu (do zachowania rad ewangelicznych zobowiązują się profesją zakonną). Ideałem ich życia jest umiłowanie i naśladowanie Chrystusa ubogiego i ukrzyżowanego na wzór św. Franciszka z Asyżu, który w XII wieku ukazał taką formę życia w świecie.

Franciszkanie Świeccy przy klasztorze bernardyńskim w Tarnowie gromadzą się już od XVI wieku, którzy zawsze byli odpowiedzialni za akcje charytatywne w swoim środowisku. Obecnie w celu pogłębienia własnej formacji gromadzą się w każdą III –cią niedzielę miesiąca: biorą udział w Mszy św. dla nich zorganizowanej o godz. 14.30, wysłuchują homilii, odmawiają wspólnie Nieszpory, uczestniczą w Adoracji Najświętszego Sakramentu; jeden raz w miesiącu uczestniczą w Mszy św. w intencji całej wspólnoty oraz w Mszy św. za zmarłych franciszkanów; uczestniczą we franciszkańskich nabożeństwach ku czci Świętych Patronów: 1/ W Uroczystość Niepokalanego Poczęcia NMP (i przez całą oktawę) – Patronka Zakonów Franciszkańskich; 2/ W Uroczystość św. Franciszka (poprzedzone triduum) – Założyciela Zakonów Franciszkańskich; 3/ W Święto św. Elżbiety ( 17 XI ) – patronki FZŚ; 4/ We wspomnienie bł. Anieli Salawy ( 9IX ) – patronki miejscowej wspólnoty; 5/ We wspomnienie św. Jadwigi, królowej ( 8 VI ) – patronki franciszkanów regionu krakowskiego.

Tarnowska Wspólnota Franciszkańska, wraz z innymi grupami modlitewnymi, organizuje w trzecią niedzielę stycznia – „opłatek” – dla uczczenia tajemnicy Wcielenia i Narodzenia Pana Jezusa. Franciszkańskie Wspólnoty diecezji tarnowskiej pielgrzymują do Tuchowa i uczestniczą w nabożeństwie dla nich organizowanym w oktawie Święta Matki Bożej Tuchowskiej (początek lipca). W ostatnią niedzielę września pielgrzymują do Kalwarii Zebrzydowskiej, aby wziąć udział w nabożeństwach przeznaczonych dla Wspólnot Franciszkańskich z całego regionu krakowskiego.
Prenumerują: „Głos św. Franciszka z Asyżu”, w którym też zamieszczają własne wiadomości i artykuły.


Zdjęcia FZŚ

{gallery}Wspolnoty/fzs{/gallery}